Odpiralni čas:
 
ponedeljek - petek:
11.00 - 19.00
 
 
 
 
 
 
 
 

Interaktivna razstava sodobne umetnosti Bring In Take Out Living Archive

07 Marec 2012 > 23 Marec 2012 Vljudno vabljeni na otvoritev interaktivne razstave sodobne umetnosti Bring In Take Out Living Archive, ki je v sklopu festivalskega dogajanja 13. mednarodnega feministilnega in queerovskega festivala Rdeče zore, v sredo, 7. marca ob 16. uri. Med festivalom Rdeče zore bomo v okviru projekta Bring In Take Out Living Archive po posebnem protokolu izvezli tudi skupinsko tapiserijo, edinstveni objekt, ki se bo širil v različne smeri kot nekakšna ročno sešita družbena struktura. Pisarna za vezenje bo odprta do sobote, 10. marca, vsak dan med 16:30 in 18:00. Razstava bo odprta do 23. marca.

Odprto: Pon.-čet. od 11:00 do 15:00 in od 16:00 do 20:00, petek od 15:00 do 23:00. Odpiralni čas v času 13. Mednarodnega feminističnega in queerovskega festivala Rdeče zore (7.-10.3.2012): 16.00 - 24.00.


13. mednarodni feministični in queerovski festival Rdeče zore v sodelovanju z Bring In Take Out Living Archive in Galerija Alkatraz predstavljajo


Interaktivno razstavo sodobne umetnosti Bring In Take Out Living Archive


Projekt Bring In Take Out Living Archive (LA) je razstava sodobne umetnosti, ki uporablja raziskovalne, umetniške in inovativne pristope za ustvarjanje interaktivne platforme, ki je obenem delovni laboratorij in živi arhiv. Prva LA edicija se je zgodila v Zagrebu oktobra 2011, druga bo potekala v Ljubljani, v pripravi pa so gostovanja v Sarajevu, na Dunaju in drugod.

Koncept, ki je vezan predvsem na postjugoslovanski prostor, se na podlagi izkušenj in zbranih informacij razvija z vsako novo LA izdajo. Skupna značilnost vseh LA postaj je večdnevno dogajanje, ki ga spremljajo dejavnosti kot so: avdio in video intervjuji z umetnicami, teoretičarkami in obiskovalci, umetniške predstavitve, tematski pogovori z umetnicami in publiko, raziskovanje obstoječe literature, predstavitev video zbirke Perpetuum Mobile, obravnavanje izpolnjenih LA vprašalnikov o feminizmu ipd. Z ljubljansko LA izdajo želimo nadaljevati z mapiranjem različnih definicij in pozicij feminizma in feministične umetnosti, kjer tako umetniška dela, kakor tudi laboratorijsko vzdušje iz galerijskega prostora ustvarjajo platformo za živo vpisovanje zgodovine, ki je odprto za vsakogar.

bringintakeout.wordpress.com

Galerijo Alkatraz bo Bring In Take Out Living Archive spremenil v delovno-ustvarjalni prostor. Predstavljena bo video zbirka Perpetuum Mobile, interaktivna umetniška akcija Vahide Ramujkić (SRB) in Aviva Kruglanskega (E), ki pojem odprtega arhiva razume kot paradigmo za ustvarjanje javnega prostora z novimi oblikami socializacije ter serija risb Vesne Bukovec (SLO), ki tematizira enega izmed aspektov sodobnega feminizma v posredni povezavi s citati in referencami, pridobljenimi iz LA vprašalnika.

V galeriji Kapelica bo v sklopu projekta LA predstavljen arhivski umetniški projekt Margarete Kern (VB) GOSTIkulacije, v katerem dostopamo do vsebin in s še tako skromnimi kretnjami kot začasni arhivarji udejanjamo spomin na pozabljeno zgodovino jugoslovanskih delavk na začasnem delu v tujini.

Za Video arhiv Perpetuum Mobile, del projekta Bring In Take Out Living Archive, ekipa zbira gradivo s pomočjo javnega poziva in medsebojne izmenjave. Gradivo predstavlja na različne načine, največkrat v obliki video postaje, na kateri si obiskovalci lahko izberejo in predvajajo katerikoli video iz arhiva. Trenutno so v video arhiv Perpetuum Mobile vključena dela sledečih avtoric: Milica Tomić, Ana Hoffner, Tina Smrekar, Lana Čmajčanin, Adela Jušić, Nela Hasanbegović, Nika Autor, Dina Rončević, Ana Hušman, Vahida Ramujkić, Bojana Jelenić, Nataša Teofilović, Marina Radulj in Monika Ponjavić. Perpertuum Mobile hrani tudi besedila Dunje Blažević, besedila in fotodokumentacijo Alenke Spacal, fotodokumentacijo Nele Milić, video odlomke Marine Gržinić in Aine Šmid, digitalne fotografije Jelene Jureša in video internetni iskalnik Line Dokuzović.

Organizacija: Red Min(e)d: Danijela Dugandžić Živanović, Katja Kobolt, Dunja Kukovec in Jelena Petrović

Produkcija: Društvo za kulturo in umetnost CRVENA, Sarajevo crvenared.wordpress.com in MINA – Zavod za družbeno angažirano umetnost in teorijo minainstitute.wordpress.com

Koprodukcija: Mednarodni feministični in queerovski festival Rdeče zore (Ljubljana) www.rdecezore.org, Galerija Kapelica (Ljubljana) www.kapelica.org, Galerija Alkatraz (Ljubljana) www.galerijalkatraz.org, Center za ženske študije (Zagreb) www.zenstud.hr

S podporo: European Cultural Foundation www.eurocult.org

Sreda, 7. marec, 16:30, galerija Alkatraz

Rdeče zore v sodelovanju z Bring In Take Out Living Archive predstavljajo predstavitev projekta in uvod v osnove tehnike dokumentarnega vezenja

Vahida Ramujkić (SRB) in Aviv Kruglansky (E): Dokumentarno vezenje v realnem času

V času hitre ekspanzije digitalnih medijev in komunikacijskih tehnologij se zdi vezenje najbolj natančna tehnika za dokumentiranje resničnosti. Dokumentarno vezenje brez skic in vnaprejšnih načrtov predstavlja tudi svojevrsten izziv risarskim tehnikam. Zaradi njenih omejitev - počasnega sestavljanja linij, šivanja enega šiva za drugim - nas tehnika dokumentarnega vezenja sili k varčevanju in abstrahiranju, k omejevanju naših izbir, razmisleku in odločitvam, kako predstaviti zgolj najpomembnejše elemente. Prednost vezenja je v njegovi počasnosti, saj nam omogoča, da skupaj preživljamo čas ob dogodkih, ki so tudi osrednji motiv skupinskega vezenja. Na ta način preizkušamo nove oblike sodelovanja, pa tudi nove in stare načine opazovanja. Umetnika vezeta v različnih okoljih in z različnimi skupinami ljudi: na ulicah, v barih, pisarnah in predmestjih Kaira, Bristola, Beograda, Varšave, Barcelone …

Med festivalom Rdeče zore bomo v okviru projekta Bring In Take Out Living Archive po posebnem protokolu izvezli skupinsko tapiserijo, edinstveni objekt, ki se bo širil v različne smeri kot nekakšna ročno sešita družbena struktura.

Vahida Ramujkić (Beograd) je diplomirala na Fakulteti za likovne umetnosti v Beogradu. Med bivanjem v Barceloni (19982008) je z Laio Sadurni ustanovila kolektiv Rotor (rotorrr.org), v okviru katerega sta do leta 2006 izvedli vrsto projektov in raziskav v javnem prostoru. Leta 2006 je objavila knjigo Schengen with Ease [Schengen z lahkoto], učbenik, v katerem se seznanimo z birokratskimi postopki urejanja statusa tujcev v Evropski uniji. V naslednjem pomembnejšem projektu, Disputed History [Sporna zgodovina], pa je zbrala zgodovinske čitanke, ki so jih v različnih obdobjih uporabljali v republikah nekdanje Jugoslavije, in organizirala delavnice v prostorih, ki so spominjali na učilnice, na katerih so udeleženci med drugim analizirali različne interpretacije in razumevanja nacionalne zgodovine. Leta 2007 je z Avivom Kruglanskim zasnovala projekt Documentary Embroidery [Dokumentarno vezenje], ki sta ga izvedla v predmestjih Barcelone, Kaira, Bristola in Beograda. Dvojec je leta 2011 z Moshejem Robasom zagnal projekt Microcultures [Mikrokulture], namenjen eksperimentiranju s procesi fermentacije v kulinaričnem, družbenem in ekonomskem pomenu besede. Vahida ne verjame; raje eksperimentira.

www.irational.org/cgi-bin/vahida/projects/index.pl

Aviv Kruglansky se je naučil kvačkati in plesti že v maternici. To je bilo edino delo, ki ga je njegova mati lahko opravljala med nosečnostjo. Zdaj, ko je odrasel, Aviv plete, veze in šiva v okviru globalnih gibanj za družbene spremembe. Njegov trud proti gentrifikaciji, globalnemu segrevanju in končanju nasilja v Izraelu in Palestini se doslej še ni izkazal za uspešnega …

opensourcepants.net

*Več o projektu ter tudi fotografije delavnice v okvirju 13. mednarodnega feminističnega in queer festivala Rdeče zore, v Ljubljani, lahko ogledate tukaj


Ostali dogodki v sklopu projekta Bring In Take Out Living Archive (LA)

Sreda, 7. marec, 21:00, Galerija Kapelica

Rdeče zore v sodelovanju z Bring In Take Out Living Archive predstavljajo
odprtje razstave in umetničino vodstvo po razstavi Margarete Kern (VB): GOSTikulacije.

Četrtek, 8. marec, 18:00, Klub Gromka

Rdeče zore v sodelovanju z Bring In Take Out Living Archive in Delavsko-punkersko univerzo predstavljajo
pogovor in predstavitev revij ProFemina in Uz)bu))na)) Bojevit praznik žensk: feminizem kot politika enakosti za vse. Sodelujejo urednice Jelena Petrović, Tanja Marković in Ana Vilenica.

Petek, 9. marec, 14:00, Galerija Kapelica

Rdeče zore in Bring In Take Out Living Archive predstavljata Kolektivno branje iz arhiva migrantskih delavk v okviru razstave GOSTIkulacije Margarete Kern

Petek, 9. marec, 18:00, Galerija Kapelica

Rdeče zore v sodelovanju z Bring In Take Out Living Archive predstavljajo
Javni pogovor Ustvarjati feministični arhiv pomeni skrajno soočenje z realnim
Moderira: kolektiv Red Min(e)d
Sodelujejo: Biljana Kašić (HR), Karen Mirza (VB), Ida Hiršenfelder (Ljubljana) ter umetnice/ki in kuratorke ljubljanskega Living Archivea.

Vahida Ramujkić & Aviv Kruglansky Vesna Bukovec