12 Oktober 2010 > 22 Oktober 2010 Odprtje razstave bo v torek, 12.oktobra ob 20h v galeriji Alkatraz
Zanimanje v zvezi z ruševinami je spremljalo zahodno sodobnost v valovih že od 18. stoletja dalje, kot del širšega diskurza o spominih, travmah, pozabljanju in zamišljanju drugih prihodnosti. V zvezi z ruševinami obstaja nostalgija, saj se zdi, da ruševine vsebujejo obljube, ki so izginile iz sedanjosti. Zdi se, da zapuščene zgradbe nimajo več prostora v novih,kapitalistično porabniških časih. Potrošni proizvodi dandanes s starostjo ne pridobivajo na vrednosti, postanejo zastareli, se reciklirajo ali zavržejo, poslopja se podrejo in na novo pozidajo. Možnosti, da se stvari postarajo in postanejo razvaline se v času turbo kapitalizma zmanjšujejo. Nepredelani ostanki so potisnjeni na obrobje. Staro je treba uničiti in nadomestiti z novim, novo pa je dandanes narejeno tako, da izgleda staro, in ta pojav je bolj pogost od posodabljanja starega. Te osamljene, zapuščene zgradbe pričajo o družbi v kateri živimo, s seboj nosijo vse polno zgodb in spominov, ki se ob pogledu na njih zdijo odsotni.
Vahram Aghasyan je svoj projekt zasnoval ravno na raziskovanju zapuščenih območij. Razstava je rezultat raziskave o marginaliziranih, zapuščenih praznih prostorih v Armeniji. Projekt je močno zaznamovan s specifičnostjo prostora, kulturo in zgodovino Armenije, ki jo nenehno primerja, iščoč vzporednice z zgodovino nekaterih drugih kulturnih območji. Fotografije in videi, ki jih avtor sestavlja v instalacije, gradijo novo zgodbo, ki črpa snov v pridobljenih informacijah in zgodbah, nanašajočih se na dotični opuščeni objekt, ki veljajo za neavtentične. V svoje delo zato vključuje tudi pisne opombe, ki dopolnjujejo vizualni del zgodbe in so pomembne pri prebiranju in razumevanju dela. Avtor pravi, da je o teh prostorih nemogoče najti zgodovinske reference v obstoječih virih, pogosto celo nobenih informacij, a informacije najdene, govorijo veliko o tem v kakšni družbi živimo.
Vahram Aghasyan rojen leta 1974, živi in dela v Yerevanu v Armeniji. Mednarodno je razstavljal na 10. mednarodnem bienalu v Istambulu, v muzeju Kiasma v Helsinkih, na prvem Sodobnem bienalu v Solunu (First Contemporary Art Biennale Of Thessaloniki). Njegova dela so bila prikazana na razstavi sodobnega videa iz Armenije “Contemporary video art from Armenia” v muzeju sodobne umetnosti v Lyonu (Musee d’art Contemporain) Lyon, sodeloval je na skupiniski razstavi »Upor skozi umetnost« (“Resistance through art”) v armenskem paviljonu na 51. Beneškem bienalu (2005). Njegovo zadnjo samostojno razstavo v Armeniji »Mesto duhov« (“Ghost City”) je gostil Armenski center za sodobno eksperimentalno umetnost ACCEA - Armenian Center for Contemporary Experimental Art. Nedavno je zaključil umetniško rezidenco v Kunstlerstatte Schloss Bleckede v Nemčiji. Razstavljal pa je tudi na 28. grafičnem bienalu v Mednarodnem grafičnem likovnem centru v Ljubljani.
Več o umetniku na http://freenet.am/~dump/
Fotografije z otvoritve: Sunčan P. Stone