25. Rdeče zore | 40 let LGBT+ gibanja | Rick Burger: “Portreti moči”
06
Junij
2024
>
21
Junij
2024
Vabljene_i na otvoritev razstave Ricka Burgerja "Portreti moči", v četrtek, 6. junija, ob 19. uri. Razstava je del 25. Mednarodnega feminističnega in kvirovskega festivala Rdeče zore in del kulturnega programa ob obeležitvi 40. obletnice gibanja LGBT+ skupnosti v Sloveniji. Vabljene_i tudi na vodstvo po razstavi in pogovor z umetnikom, ki bo v petek, 21. junija ob 17.00.
Četrtek, 6. 6. 2024, ob 19.00
Galerija Alkatraz, Masarykova 24, 1000 Ljubljana
Vstop prost – Vsak dan od ponedeljka do petka in v soboto, 15. junija med 12.00 in 18.00 uro.
Začetek je bilo povabilo: 25. februarja 2023 sem gostovala na spremljevalnem dogodku razstave Theses On Hope poljskega multimedijskega umetnika Karola Radziszewskega, ki se ukvarja tudi s kvirovsko zgodovino v vzhodni in južni Evropi. V okviru te razstave v berlinski galeriji Two Bridges so predvajali tudi slovenski dokumentarec LGBT SLO 1984 (2022) režiserja Borisa Petkovića. Na pogovoru po projekciji sem se srečala veliko ljudi, tako iz Slovenije kakor iz Berlina in drugod. To je pač Berlin.
Ogovoril me je tudi gejevski fotograf Rick Burger, po rodu Nizozemec, ki pa od leta 2007 živi in ustvarja v Berlinu. fotografiji različne motive, med drugim se ukvarja tudi z modno fotografijo, se vse bolj posveča političnemu delu in izrazu, skratka, angažirani fotografiji. Ko je leta 2019 na Facebooku zagledal objavo o ti LGBT free conah na Poljskem, kjer je prepovedana vsakršna kvirovska dejavnost, vključno z ljudmi, ki bi jo izvajale_i, ga je to zelo šokiralo, sploh ker je Poljska geografsko tako blizu Berlina. Kontaktiral je organizacijo Campaign against Homophobia (Kampanja proti homofobiji) v Varšavi, kamor je tudi odpotoval in tam naredil portrete svojih član_ov in drugih aktivistk_ov. Od takrat kot angažirani fotograf redno vzpostavlja stike z aktivisti_kami po vsem svetu, saj homofobija seveda ne pozna meja.
Tudi mene je prosil, če bi mu kot slovenska LGBT-aktivistka in avtorica pozirala za to zbirko. Časa ni bilo veliko, zato je predlagal, da se na dan mojega odhoda dobi v njegovem studiu, nakar me bo odpeljal na letališče. Prepričala me je njegova zagnanost za ta projekt, pa tudi prijazen in spoštljiv pristop.
Tako sva se tistega dne dobila pred galerijo Two Bridges in se odpeljala v njegov studio v bivšem Vzhodnem Berlinu, v nekaj odsluženih večnadstropnih stavbah, ki se oddaja umetnikom_kom in raznim društvom. Poslopje je spominjalo na zdelane uradne stavbe v Ljubljani, kjer so se po osamosvojitvi začeli oddajati prostori, in po vtisu umetniškega kota tudi na Metelkovo. Počutila sem se vse bolj domače, tudi zaradi Ricka, ki sem ga v studiu spoznavala kot predanega, prizadetega in bistrega fotografa in človeka, ki se zelo zaveda, da pri LGBTIQA+ aktivizmu dela z ljudmi, zato daje prednost temam ljubezni, dostojanstvu, vidnosti, pozornosti, humanosti in poštenosti ter odprtemu in demokratičnemu pristopu.
V studiu mi je najprej predstavil izbor svojih fotografij, predvsem aktivističnih portretov, v katerih vidi tudi svoj angažma, tako rekoč poslanstvo, saj ima ta projekt velik družbeno-politični pomen. Osebe na portretih niso le iz Evrope, ampak tudi iz Rusije, afriških držav itn. Vsekakor pa Rick fotografira ljudi, pomembne za aktivizem in širjenje humanističnih idej, pri čemer mnogi_i od njih v lastni državi tvegajo svoj vsakdanji mir in varnost, žal pa tudi življenje.
Fotografiranje je trajalo dobre tri ure. Nisem se utrudila niti za hip, sploh nisem imela občutka, da poziram fotografijo, ampak da z njim komuniciram. Prvič sem doživela, da bi bil_a fotograf_inja navdušen nad tem, da so portretiranke_ci oblečeni v črno. In prvič sem imela občutek, da poziranje/fotografiranje ni samo to, ampak je lahko tudi dober pogovor. Ko me je vprašal, ali sem v zadnjem času doživela kaj izjemnega, sem spregovorila tudi o tem. Medtem pa so nastajale fotografije, na katerih sem oblečena v Ričkovo črno majico s kratkimi rokavi, videti pa sem – tega ne znam drugače povedati – razpoložena za življenje.
Za Ricka Burgerja je fotografija pomembna zato, ker jo zares vidiš kot svoj način komunikacije z ljudmi, pa tudi s samim sabo. Fotografija je možnost, da pokaže samega sebe in povabi portretiranke_ce, da se na varen in prijazen način tudi same_i pokaže, predstavi. »Kolikor jim skozi fotografijo dajem sam, mi vračajo tudi oni.«
Znanstvo z Rickom Burgerjem, fotografom, aktivistom in humanistom, je bilo nepozabno in pomembno za nadaljnje sodelovanje. Še istega leta sva se ponovno srečala v Berlinu, letos ob izidu te krasne fotografske monografije na razstavi v Galeriji Alkatraz pa tudi v Ljubljani.
Včasih na potovanju srečaš prijatelja. Hvala, Rick.
Suzana Tratnik
Rick Burger (1966, Alkmaar, Nizozemska) je diplomiral na Kraljevi akademiji za umetnost (KABK) v Haagu na Nizozemskem. Sprva se je ukvarjal predvsem z modno fotografijo. Leta 2007 se je preselil v Berlin, kjer je njegovo delo postalo bolj družbeno v političnem kontekstu. Leta 2009 je Burger na Facebooku naletel na objavo o LGBT prostih konah na Poljskem. Kmalu zatem je stopil v stik z organizacijo Campaign against Homophobia (Kampanja proti homofobiji) v Varšavi in ustvaril portrete njenih članic_ov in drugih aktivistk_ov. Od tedaj je ustvaril potrete LGBTQA+ aktivistk_ov z vsega sveta. Burger precej dela s kamero velikega formata 4 × 5 na črno-belem filmu, saj ceni koncentriran pristop, ki ga zahteva preiskava kamere. Delo Ricka Burgerja poudarja pomen družbenih in političnih tem, v njegovem primeru zlasti LGBTIQA+ aktivizma po vsem svetu in boja za ljubezen, dostojanstvo, vidnost, pozornost, človečnost, pravičnost in demokratični pristop.
Info
Produkcija: KUD Mreža,
Društvo ŠKUC
Oblikovanje plakata in grafične podobe: Ariane Podlesny
Oblikovanje logotipa za 40. obletnico LGBT+ gibanja: Urša Čuk
Kontakti za medije: Saša Nemec, rdece.zore@gmail.com
Kuratorstvo: Suzana Tratnik
Prevod besedila: Ana Makuc
Lektura besedila: Sonja Benčina
Fotografije razstave: Nada Žgank.
Finančna podpora: Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije, Mestna občina Ljubljana
Povezava do Facebook dogodka