03
Junij
2021
>
22
Junij
2021
Vljudno vabljene_i k ogledu skupinske razstave študentk_ov ALUO "Ne postopaj, danes je kataklizma", ki bo na ogled od četrtka, 3. junija, do torka, 22. junija 2021, v Galerijo Alkatraz, AKC Metelkova mesto. Razstava je del programa Opolnomočenje mladih umetnic_kov.
Sodelujoče_i umetnice_ki:
Ajda Kadunc, Gala Alica Ostan Ožbolt, Jernej Šimec, Monika Plemen in Zdenka Pandžić.
»Povednost, ne številčnost« je bilo vodilo izbora del za skupinsko razstavo študentk_ov Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, ki se bienalno odvija v Galeriji Alkatraz. Na skupinski razstavi, nastali v koprodukciji z ljubljansko Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje, s svojimi deli sodelujejo Ajda Kadunc, Gala Alica Ostan Ožbolt, Jernej Šimec, Monika Plemen in Zdenka Pandžić. Naslov razstave je sestavljen iz imen dveh del, ki si ju lahko ogledamo v prostorih Galerije Alkatraz. »Ne postopaj, danes je kataklizma« dobro povzame vsakdan zadnjega leta oziroma našo (novo) realnost. Gre za kolektivno izkušnjo s katero se (je) vsak_a spoprijema(l_a) na svoj način. Razstavljena dela v večini sodijo v omenjen časovni okvir, a hkrati delujejo izven njega.
S prostorsko instalacijo se predstavlja slikarka Ajda Kadunc, ki v svojem umetniškem ustvarjanju pogosto kombinira različne materiale in izrazna sredstva. Uporablja tehnike, zaznamovane s spontanostjo, ki so blizu nadrealističnim prijemom v umetnosti. Absurd, nesmisel, neoprijemljivost pomena pa predstavljajo bistvo, ki se vzpostavlja v dialogu med posameznimi objekti in slikami. Zanimajo jo nastajajoči odnosi, nepodrejeni konvencijam in osvobojeni vzorcev, ki zaznamujejo naše zaznavanje v materialistično in racionalistično naravnani realnosti. Gre za odziv na pretirano popredmetenje ne le objektov, živali, temveč tudi medosebnih odnosov. Z motnjo, ki nastane, ko naš um trči ob neprepoznavno, čudno, skuša zatresti naše zaznavanje ter omogočiti pogoje za gradnjo pristnejšega odnosa do živega in neživega oz. drugačnega stika z vsem, kar nas obdaja: onkraj smisla in razuma, sledeč logiki, ki jo narekuje intuicija.
Monika Plemen v likovnem ustvarjanju izhaja predvsem iz grafičnih tehnik, njeno prakso pa v veliki meri zaznamuje procesnost, ki se kaže v beleženju utrinkov vsakdana. Z delom Her (Ona) raziskuje razvijajoč se odnos med sabo – umetnico in objektom – bakreno ploščico, ki predstavlja nadomestek mobilnega telefona. Kljub temu, da ne gre za uporaben predmet, je ploščico posvojila do te mere, da jo je pred iztekom projekta poimenovala Her. Končni rezultat skoraj dvotedenskega sobivanja s ploščico je zvočna knjiga, ki beleži odmerjeno obdobje. Naslovna stran knjige prikazuje prazno matrico, stanje pred začetkom umetniške akcije, zadnja stran pa je končni odtis ploščice v tehniki jedkanice, ki vsebuje sledi trinajstih dni. Vizualni del tako sestavljajo raznorazni odtisi prask in drugih udarcev, ki jih je ustvarilo naključje, vsebino pa predstavlja dnevnik kontemplacije o ploščici, ki ga lahko beremo na glas. Drugo delo, s katerim na razstavi sodeluje Monika Plemen, je grafika Forms of Nature (Oblike narave), ki jo je navdihnila vizualnost nagubane rjuhe, na katero je umetnica postala posebej pozorna v času ene od popolnih zaustavitev javnega življenja.
Med bolj temačnimi deli, ki tematizirajo sedanjost, je delo Glede na to, da je danes kataklizma slikarke Zdenke Pandžić. Umetnica se ukvarja s podobami, vezanimi na temo apokalipse, temelječimi predvsem na zadnji knjigi Nove zaveze, Razodetja. Med upodobitvami najdemo podobe štirih jezdecev apokalipse, raznorazne bestije in mitološka bitja. V tem sklopu del na svoj način združuje vplive tradicionalnega religijskega slikarstva s sodobnejšimi izraznimi oblikami. Zanimiva je izbira povsem banalnih materialov za upodabljanje biblijske motivike. Za razstavljeno sliko je denimo uporabila PVC talno podlogo ter barve za tekstil. Tematike, vezane na napoved konca sveta, so zgodovinsko gledano posebej popularne v času večjih naravnih katastrof in epidemij. V procesu osmišljanja težkih časov nedvomno pride do možnosti porasta iracionalnega. Kljub tematiki, ki je povezana s tesnobo in strahom, Zdenka Pandžić to uravnoteži z določeno mero humorja in igrivosti.
Video Memory induced (Sproženo s spominom) Jernej Šimec odpre z modrino vode in popačenim glasom pripovedovalca, ki z mislijo na lastno minljivost razpira polje eksistencialnega. Pomensko odprto delo v svojem jedru sopostavlja podobe mesta in narave. Delo lahko beremo zelo konkretno, vezano na določen trenutek in kraj. Video je nastal v Varšavi v precej burnem obdobju, zato ne preseneča, da zajame posnetke množičnih demonstracij proti dodatnemu omejevanju človekovih pravic (žensk). Po drugi strani pa Jernej Šimec v svoji fotografski praksi pogosto splošneje prevprašuje odnose med ljudmi, zanima ga tudi dvojni odnos človeka do narave: na eni strani človek kot del narave in na drugi njegov uničevalen odnos do nje. Podton, s katerim pripovedovalec zaključi video, je mračen, pa vendar dopušča možnost ugodnejšega razpleta.
Delo No Loitering (Ne postopaj) je komentar na neprijaznost in nedostopnost urbanih mest, ki izpostavlja vse bolj prisotno t. i. sovražno arhitekturo, namenjeno odvračanju zadrževanja nezaželenih prebivalk_cev mesta, pogosto tako, da brezdomkam_cem in begunkam_cem prepreči spanje na javnih površinah. Gala Alica Ostan Ožbolt s posegi v mesto začasno popravi namenske »napake« tovrstne arhitekture in s tem izpostavi njihovo problematičnost ter širše preizprašuje prihodnost javnega prostora. Na razstavi si lahko ogledamo objekte, s katerimi je umetnica prekrila ali dopolnila arhitekturne elemente – torej neke vrste negative javnega prostora, nastale ob prvi izvedbi projekta v Linzu.
Razstava mladih umetnic_kov implicitno aludira na prisotnost optimizma, pozitivne energije in užitkov brezskrbnega ustvarjanja, čeprav se realnost ustvarjalk_cev močno razlikuje od te predstave. Kataklizme, na katero se posredno ali neposredno nanašajo razstavljena umetniška dela, so mogoče res zgrajene tudi iz poceni materialov, ki so jih proizvedle_i slabo plačane_i delavke_ci v oddaljenih delih sveta, a to ne pomeni, da je grožnja manj resnična ali se je ne da navezati na naše razmere. Razstava Ne postopaj, danes je kataklizma nagovarja k iskanju novih smislov onkraj ustaljenih logičnih paradigem, ki ne nudijo oprijemljivih odgovorov. Umetnice_ki nas spodbujajo k prevpraševanju mehanizmov, ki so v zgodovinsko težkih časih ljudem omogočali predelavo pretresljivih občutkov, ali k postavljanju pod vprašaj rešitev, ki določajo, kako definirati pravico do sobivanja v urbanem okolju oz. širše v kontekstu planeta.
Anabel Černohorski, Sebastian Krawczyk, Ana Grobler