04 November 2016 > 25 November 2016 Vljudno vabljeni na otvoritev razstave "Adrenalin" Istvana Davida in Colina Blacka, v petek, 4. novembra 2016, v Galerijo Alkatraz, AKC Metelkova mesto.
Vizualni umetnik Istvan David in zvočni umetnik in skladatelj Colin Black se bosta na razstavi v Galeriji Alkatraz predstavila s svojo novo umetniško produkcijo, ki se nahaja na stičišču več področij; med sliko, risbo, digitalnim tiskom in zvokom. Osnovna tema razstave je adrenalin. Adrenalin oz. epinefrin se izloča ob močnih občutkih kot so jeza, strah, vznemirjenje in zvišuje hitrost ter jakost srčnega utripa, širi dihalne poti, izboljša dihanje, oži krvne žile v koži in prebavilih ter poveča dotok krvi v mišice in tako omogoča uspešno delovanje ter hiter odziv. Ta močan telesni odziv na stres je starodaven princip, ki omogoča preživetje v nevarnih situacijah. Poleg tega, da ojača nekatere odzive, tudi ustavi trenutno nepotrebe funkcije kot so prebavljanje, rast in reprodukcija, obenem pa omogoča jasnejše razmišljanje in okrepi nekatere aspekte učenja in spomina, pravi dr. Robert Sapolsky, priznan raziskovalec in profesor bioloških znanosti, nevrologije in nevroloških znanosti.[1]
Istvana Davida zanima naval izločanja adrenalina v človeškem telesu kot močne telesne izkušnje. Ta izkušnja, pravi, da na nenavaden način privlači ljudi. Najbolj zanimivo mu je, da sprosti vse spone in omejitve ter omogoči, da se tisti trenutek počutimo žive. Ker je adrenalinski naval težko predstaviti, je umetnik za njegov prikaz izbral podobe iz športa, kjer je gledalki_cu najbolj očitno zrcaljenje notranjih dogajanj navzven. Med drugim tudi zato, ker je prepričan, da ljudje, ki se ukvarjajo s športom, tega ne počnejo zgolj za plačilo, ki je samo sekundarni element nagrade, ampak predvsem zaradi adrenalina samega; in adrenalin se v resnici izloča tudi ob športnih aktivnostih. Ti posamezniki_ce so gnani_e od nečesa močnejšega, nečesa kar omogoča pristen občutek živosti. Želja po doseganju tega občutka je nekaj kar druži vse ljudi. Debata, ki jo načenja Istvan David tako ne teče zgolj o športu, ampak sega širše in je lahko videna kot metafora za fenomen sodobnega časa, ki je povezan z vseprisotnostjo adrenalina v življenju tipičnega predstavnice_ka zahodnega sveta. Ta fenomen je kompleksen pojav, ki je lahko pozitiven ali negativen. Stres, ki je rezultat prenatrpanega vsakdana, neizrečenih zahtev po nenehni osebni in poslovni rasti in socialne (ne)vključenosti ni isto kot pozitivni stres, ki ga lahko izkusimo pri adrenalinskih športih.
Ideja o vizualizaciji adrenalinskega navala je v delu Istvana Davida prisotna že dalj časa. Njene realizacije se vedno pojavljajo v obliki portreta. Obraz je namreč prostor, na katerem se notranji procesi izrišejo s pomočjo izrazne mimike. V njegovih portretih se dogaja plastenje podob, barv in potez, ki te izraze dodatno poudarijo na rahlo strašljiv način. Dela skušajo vizualno predstaviti notranji proces z osredotočanjem na reprezentacijo občutka kot nečesa abstraktnega, nevidnega in nejasnega. K projektu je umetnik povabil tudi mednarodno priznanega zvočnega umetnika dr. Colina Blacka, saj je ocenil, da je zvočna uprizoritev bistvena za zaokrožitev produkcije. V skupnem dialogu tako vplivata drug na drugega v želji po kreiranju vibrirajoče senzorične atmosfere z vizualijami in zvokom, ki gledalki_cu omogoča da sam_a izkusi izkušnjo moči, vrtoglavico in crescendo adrenalinskega občutja skozi postopno naraščanje jakosti zvoka. Procese v telesu, ki izvirajo iz molekularne ravni in preko izrazov pridejo v našo zaznavo, je Colin Black uglasbil oz. uzvočil. Zvočniki, ki po njegovih besedah črpajo kot zvočne črpalke skozi prostor, ustvarjajo skulpturno avdio dinamiko, ki izraža spreminjajoče stopnje hormonov, izločenih iz nadledvičnih žlez. Onstran odziva beži ali napadi (fight or flight) zvočni umetnik gradi abstraktni zvočni naval, ki simbolično pulzira skozi galerijski prostor, sinhroniziran z vizualnimi umetniškimi deli. Zvočno uprostorjena pokrajina je izraz novega jezika avdio adrenalina, dodaja umetnik.
Umetnika z razstavo z vizualno-zvočnim prepletom predstavljata svojo percepcijo adrenalinskega navala, ki gledalk_cev ne pušča hladnih. Njun namen je iz njih izvabiti močna čustva nelagodja, agresivnosti, jeze, nestrpnosti in moči, obenem pa občutka osvobojenosti ki jo nudi adrenalinska mrzlica.
Ana Grobler